Do svého betlému pro rok 2012 doplnil Pavel Rouha nové figurky.

  • Nestor prácheňských dudáků Josef Režný(škoda, že se nedožil)
  • Vášnivý velešínský nimrod Karel Papír
  • Tesaři při práci. Snad bratří Šnajdrové z Komařic
  • Kominík
  • Švec

Nestor prácheňských dudáků Josef Režný. (Škoda,že se nedožil.)

Vášnivý velešínský nimrod Karel Papír

Tesaři při práci. Snad bratří Šnajdrové z Komařic

Kominík

Švec

Autor fotografií Zdeněk Korbela

Přepis článku z Českokrumlovského deníku
Zdroj: https://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/k-jeslickam-uz-miri-i-prezident-a-ucitel-20111216.html

K jesličkám už míří i prezident a učitel hudby


16.12.2011 Martin Tröster
Šéfeditor pro jižní a západní Čechy

Velešín - Vedle šéfa Společnosti přátel města Velešína se v Rouhově betlému letos najde i hudebník Alois Hujsl.

 

rouha betlem galerie 980
Se stavbou Velešínského betléma pomáhají zemědělci Pavlu Rouhovi také jeho synové.
Na snímku je se svým zručným otcem desetiletý Pepča. | Foto: DENÍK/Martin Tröster


Kdo by ve velešínském betlému místního zemědělce Pavla Rouhy hledal jen tradiční křesťanské motivy, tvrdě by narazil. Vedle jesliček se Svatou rodinou či repliky města Betléma tu lze při důkladnějším pozorování spatřit i podobizny velešínských patriotů – žijících i těch, kteří už odešli na věčnost.

Tváří v tvář si tak při dnešní vernisáži výstavy Velešínského betlému bude hledět například Zdeněk Korbela, prezident Společnosti přátel města Velešína. Právě ta spravuje historický dům U Kantůrků, který výstavu nejen Rouhova, ale i dalších betlémů hostí. A právě Zdeněk Korbela, jehož soška bude mít coby součást Velešínského betlému letos svoji premiéru, byl jedním z těch, kdo Pavla Rouhu k uměleckému snažení přemluvili.

Velešínský zemědělec měl totiž na půdě uložený betlém svého dědečka. A přátelé města Velešína jej chtěli zapůjčit k výstavě. Pavel Rouha tedy přislíbil, že figurky, do nichž si už zahlodal zub času, opraví, jenže pak je nechtěl dát z ruky. A tak oprášil své řezbářské náčiní, které odložil před nástupem na vojnu, a do příštích Vánoc vyrobil repliky sošek svého děda. Ty veřejnost poprvé spatřila v roce 2006.
„Ústředním motivem betlému jsou jesličky, to je základ, vytvořený podle předlohy mého dědy. Tuto památku nechci narušovat vytvářením dalších darovníčků, proto každoročně rozvíjím tu část betléma, která představuje již zapomenutá řemesla a také místní občany,” vysvětlil Pavel Rouha.

A tak vedle Zdeňka Korbely coby perníkáře a jeho manželky Marie lze vedle jesliček spatřit i naivní malíře Marii a Martina Šítalovy, hrnčířskou rodinu Čadových z Římova anebo listonoše pana Posekaného. Letos poprvé pak také někdejšího ředitele velešínské základní umělecké školy Aloise Hujsla, který před jesličkami s houslemi v rukou stojí v hloučku s duší velešínského chrámového sboru Marií Peškovou a skladatelem Jakubem Janem Rybou.

Doslova žhavou novinkou letošního roku je replika lenorské pece, u níž stojí postavičky nápadně se podobající lenorskému pekaři Augustinu Sobotovičovi a jeho manželce Marii. „S nimi jsem se potkal v Hoslovickém mlýně na Strakonicku, kam často a velmi rád jezdím, a tak jsem jim touto formou chtěl oplatit jejich vřelé přátelství,” poznamenal Pavel Rouha.

Velešínský betlém pod jeho rukama vyrůstal ve sklepení Kantůrkovce posledních třicet dní. „Co metr čtvereční, to jeden den. Jsou to tři týdny úmorného přemýšlení, než si v hlavě sesumíruju, jak vytvořit krajinu betléma tak, aby byla pokaždé jiná. Kam dám kterou stavbu, kde za pomoci hlíny, mechu nebo pařezů vymodeluji kopec. Není problém přinést šest banánových krabic plných figurek a ty nasázet na desku. Jenže pak lidi přijdou a řeknou: Hm, to už jsme viděli. Takhle mohou každoročně obdivovat pořád něco nového,” doplnil Pavel
Rouha, jenž si už vychovává své nástupce.

„Všichni tři synové mi pomáhají, a to jak přímo při stavbě betléma, tak i cennými radami. To víte, jak stárnu, tak blbnu a úsudek už nemám stejně dobrý jako dřív,” poznamenal se smíchem velešínský betlémář. „Syn Vašek mě sice občas hecuje, že by betlém prodal a koupil za to motorku, ale já ho nedám. Je to moje dítě a těší mě, když prostřednictvím betlému můžu udělat každý rok na Vánoce lidem radost,” dodal Pavel Rouha.

K vidění je do Tří králů

- výstava Velešínského betlému Pavla Rouhy se v historickém domě U Kantůrků na náměstí J. V. Kamarýta slavnostně otevírá dnes v 17 hodin
- ve dnech 17. 12. až 6. 1. bude výstava přístupná denně od 14 do 17 hodin, o nedělích a svátcích navíc mezi 9. a 10. hodinou
- kromě Rouhova betlému jsou zde k vidění i desítky dalších děl Gusta Sobotovič s Maruškou

k šohajům přibyla i děvčica

 Zdeněk Korbela nabízí své Marušce perník

pan učitel Alois Hujsl

Přepis článku z Českokrumlovského deníku
Zdroj: https://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/velesinsky-rouhuv-betlem-zhodnoti-odb20110228.html

Rouhův velešínský betlém zhodnotí odborníci

28.2.2011
Martin Tröster
Šéfeditor pro jižní a západní Čechy

Velešín - O díle Pavla Rouhy se bude psát v betlémářském zpravodaji.


Replika papírny z druhé poloviny 18. století je jednou z posledních novinek ve velešínském betlému Pavla Rouhy.

betlem pavel rouha velesin2010 galerie 980

Na snímku je samotný autor. | Foto: DENÍK/Martin Tröster


Unikátního velešínského betlému, který vytvořil a postupně rozšiřuje velešínský soukromý zemědělec Pavel Rouha, si všimli odborníci. Nebude to zřejmě trvat dlouho a o díle nadaného všeuměla si přečte odborná veřejnost přímo v betlemářském zpravodaji nazvaném Betlémy a betlemáři.

 

Právě to bude podle předsedkyně jihočeské pobočky Českého sdružení přátel betlémů Alexandry Zvonařové první krok k odbornému zhodnocení velešínského betlému. „O tomto díle pana Rouhy totiž betlémářská veřejnost zatím příliš neví, a proto je třeba to napravit,“ vysvětlila Alexandra Zvonařová.

Z betlemářského i etnografického hlediska je podle ní velešínský betlém velmi zajímavý. „I proto, že jako jeden z mála betlémů nevzniká pro peníze, ale z určitých tradic a přesvědčení autora. A to, že jde o betlém s velešínskými postavičkami a hlavně s tradičními řemesly, která budou tímto zachována i pro další generace, je zvláště důležité,“ vyzdvihla Alexandra Zvonařová.

„Trochu mi pan Rouha připomíná mistra Krýzu, ale o pár set let mladšího,“ přirovnala odbornice velešínského řezbáře k Tomáši Krýzovi, jindřichohradeckému měšťanu a punčochářskému mistrovi, autorovi slavných Krýzových jesliček.

Svůj betlém vystavuje Pavel Rouha každoročně ve zcela jiné podobě ve velešínském historickém domě Kantůrkovci. Dílo čítá na 150 figurek vyřezaných z lipového dřeva, k vidění jsou v něm ale i repliky stavení, zasazené do krajiny z přírodních materiálů.

Betlém 2010 - fotografie

Detailní záběry postaviček zachytil také prezident Zdeněk Korbela.

 

logo 201002 logo 201003 logo 201004 logo 201005
logo 201006 logo 201007 logo 201008 logo 201010
logo 201011 logo 201012 logo 201015 logo 201001
logo 201009 logo 201013 logo 201014  

 

Přepis článku z Českokrumlovského deníku
Zdroj: https://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/rouhuv-betlem-se-libi-nejvice-cesku20110106.html

Rouhův betlém se líbí nejvíce v celém Česku

7.1.2011
Martin Tröster
Šéfeditor pro jižní a západní Čechy

Velešín - Překvapení ve čtvrtek neskrýval velešínský soukromý zemědělec Pavel Rouha.

Dozvěděl se, že jeho dílo zvítězilo v celostátní anketě serveru Deník.cz o nejhezčí betlém v zemi.

„Já se zblázním, je to super. Udělali jste mi velkou radost. Je to pro mě závazek do dalších let,“ pronesl bezprostředně Pavel Rouha, jehož betlém, který každoročně ve zcela jiné podobě hostí velešínský dům Kantůrkovec, čítá na 150 figurek vyřezaných z lipového dřeva. K vidění jsou v něm ale i repliky stavení, zasazené do krajiny z přírodních materiálů.

velesin betlem rouha03 galerie 980

Košíkář je sám Pavel Rouha. Mnohé figurky představují konkrétní obyvatele Velešína. | Foto: DENÍK/Zuzana Kyselová

 

Podle Marie Korbelové ze Společnosti přátel města Velešína, jež Kantůrkovec spravuje, si včera skončenou výstavu betlému nenechalo ujít několik set lidí. „Byli tu návštěvníci snad z celé republiky,“ řekla. Úspěch Pavla Rouhy ji rovněž potěšil. „Pavel to dělá lidem pro radost.“

@import url('https://maxcdn.bootstrapcdn.com/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css');